Sort by

raphlecia has logged 210 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Black Narcissus

Black Narcissus

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Boy

The Boy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bao

Bao

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry  
28
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Edit this entry  
23
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★½
Edit this entry  
20
Barbarian

Barbarian

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Les Girls

Les Girls

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rocky Horror Show Live

Rocky Horror Show Live

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
Read the review Edit this entry  
05
The Hot Spot

The Hot Spot

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★
Read the review Edit this entry