Sort by

Casper has logged 86 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Girl in the Picture

Girl in the Picture

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
2012

2012

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry