• In the Mouth of Madness

    In the Mouth of Madness

    ★★★★

    IN THE MOUTH OF MADNESS is a mammoth of a psychological horror-thriller with its mind-bending Twilight Zone-esque storytelling and its incredible lead performance from Sam Neill.

    FULL REVIEW HERE

  • Clouds

    Clouds

    ★★★★½

    CLOUDS is an utterly heartbreaking and emotionally powerful teen drama with extraordinary lead performances and a touching message at its core.

    FULL REVIEW HERE

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

    THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 is a captivating and riveting historical legal drama with astounding lead performances, a whip-smart script, and themes that are as timely as ever.

    FULL REVIEW HERE

  • Who Is America?

    Who Is America?

    ★★★½

    Sacha Baron Cohen is a comedy mastermind. Not one of my favorite projects of his, but even his lesser works are all great nonetheless. This is no exception. Bring on Borat Subsequent Moviefilm!

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★★

    Thanks to its wildly eccentric and remarkably hilarious lead performance from Sacha Baron Cohen, BORAT is a non-stop laugh riot and one of the best comedies ever.

    FULL REVIEW HERE

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★½

    Can't believe this film already came out a year ago!

    El Camino is still such an intense, brilliantly written follow-up to what is, in my opinion, the greatest television series of all-time Breaking Bad. Getting to see what happened to Jesse Pinkman after "Felina" was immensely entertaining and it feels earned.

    Aaron Paul delivers one of the best performances in years and should have been nominated for Best Actor in a Leading Role at last year's Academy Awards ceremony.

  • Nocturne

    Nocturne

    ★★★½

    NOCTURNE starts off somewhat slow but eventually transforms into an enthralling psychological thrill-ride further boosted by its magnificent lead performance from Sydney Sweeney.

    FULL REVIEW HERE

  • Monster House

    Monster House

    ★★★★

    MONSTER HOUSE manages to be a delightfully atmospheric and endearing children’s horror adventure that has plenty of thrills and laughs to keep viewers of all ages entertained.

    FULL REVIEW HERE

  • Planes, Trains and Automobiles

    Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★★

    Steve Martin and John Candy are a comedic dream team in PLANES, TRAINS AND AUTOMOBILES, an incredibly hilarious and brilliantly written comedy masterpiece.

    FULL REVIEW HERE

  • Toy Story

    Toy Story

    ★★★★★

    With its hilarious script, funny characters, great voice acting, and excellent animation, TOY STORY will forever remain an animated classic.

    FULL REVIEW HERE

  • Yellow Rose

    Yellow Rose

    ★★★½

    YELLOW ROSE is a hugely enjoyable movie filled with plenty of catchy and well-written songs to cheer you up boasted by a great lead performance from Eva Noblezada.

    FULL REVIEW HERE

  • The Wolf of Snow Hollow

    The Wolf of Snow Hollow

    ★★★★

    THE WOLF OF SNOW HOLLOW is an excellent and gritty psychological horror-comedy with an engrossing script and a fantastic lead performance from Jim Cummings.

    FULL REVIEW HERE