Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Under the Flag of the Rising Sun

Under the Flag of the Rising Sun

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Dirty Like an Angel

Dirty Like an Angel

1991
×
Edit this entry  
19
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Night Moves

Night Moves

1975
×
Edit this entry  
14
Run of the Arrow

Run of the Arrow

1957
×
Edit this entry  
13
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
07
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
05
King of New York

King of New York

1990
×
Edit this entry  
02
This Night I'll Possess Your Corpse

This Night I'll Possess Your Corpse

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
01
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
Edit this entry  
31
The Church

The Church

1989
×
Edit this entry  
30
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
Edit this entry  
30
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
House

House

1977
×
Edit this entry  
23
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Witches' Sabbath

The Witches' Sabbath

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Don't Change Hands

Don't Change Hands

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
Edit this entry  
14
Cidade Oculta

Cidade Oculta

1986
×
Edit this entry  
13
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Obsession

Obsession

1976
×
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Edit this entry  
02
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
Edit this entry  
31
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
Edit this entry  
25
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Three Crowns of the Sailor

Three Crowns of the Sailor

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Great Race

The Great Race

1965
×
Edit this entry  
19
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
Edit this entry  
18
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Total Recall

Total Recall

1990
×
Edit this entry  
17
To the Adventure

To the Adventure

2008
×
Edit this entry  
16
Way of a Gaucho

Way of a Gaucho

1952
×
Edit this entry  
16
Quartet

Quartet

1981
×
Edit this entry  
09
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Lovers Lost

Lovers Lost

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
24
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
Edit this entry  
23
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
Edit this entry  
19
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Edit this entry