Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Edit this entry  
08
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1983
×
★★
Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Louis C.K.: Hilarious

Louis C.K.: Hilarious

2010
×
Edit this entry  
04
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Edit this entry  
03
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
Edit this entry  
03
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
½
Edit this entry  
14
The Rutles: All You Need Is Cash

The Rutles: All You Need Is Cash

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
Edit this entry  
03
Superbad

Superbad

2007
×
Edit this entry  
31
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sharing the Secret

Sharing the Secret

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★
Edit this entry  
14
Us

Us

2019
×
Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★½
Edit this entry  
03
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★½
Edit this entry  
04
Arthur

Arthur

1981
×
★★½
Edit this entry  
03
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Everything Must Go

Everything Must Go

2010
×
★★½
Edit this entry  
28
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The World According to Garp

The World According to Garp

1982
×
★★★
Edit this entry  
19
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
Edit this entry  
06
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★½
Edit this entry  
28
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★
Edit this entry  
19
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Edit this entry  
18
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
Edit this entry  
17
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
Jim Jefferies: Freedumb

Jim Jefferies: Freedumb

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Let It Be

Let It Be

1969
×
Edit this entry