cait has logged 50 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★½
Edit this entry  
04
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hamilton

Hamilton

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Gia

Gia

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dolittle

Dolittle

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry