Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Caitlin

Caitlin

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Caitlin
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Caitlin’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Barbie in 'A Christmas Carol'

    Barbie in 'A Christmas Carol' 2008

    Watched by Caitlin 11 Dec 2021

    as charles dickens intended

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film 2021

    ★★★★★ Watched by Caitlin 13 Nov 2021

    that spider-man kiss LMAOOOOO j*ke the snake you're done

  • The Dig

    The Dig 2021

    ★★★★ Watched by Caitlin 31 Jan 2021

    it’s no Holes (2003) dir Andrew Davis but it’ll do

  • The Insider

    The Insider 1999

    ★★★ Watched by Caitlin 26 Jan 2021 1

    michael mann could literally point a camera at a rock for three hours and i’d be all in

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984 2020

    ★★½ Watched by Caitlin 23 Jan 2021

    feminism is the chills i get whenever the wonder woman theme plays

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7 2020

    ★★★ Watched by Caitlin 12 Jan 2021

    aaron sorkin: america would be a great place IF i was in charge and everybody listened to me :)

    me for some reason: and i’ll watch

  • The Dry

    The Dry 2020

    ★★★ Watched by Caitlin 18 Dec 2020

    eric bana being a zaddy > jane harper’s novel

  • Den of Thieves

    Den of Thieves 2018

    ★½ Watched by Caitlin 16 Dec 2020

    what if Heat (1995) but bad

  • Babyteeth

    Babyteeth 2019

    ★★★★ Watched by Caitlin 15 Dec 2020

    toby wallace marry me rn or i’m dying

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman 2020

    ★★★★★ Watched by Caitlin 13 Dec 2020

    i’ll be taking no criticism

  • Training Day

    Training Day 2001

    ★★ Watched by Caitlin 06 Dec 2020

    was this a fever dream

  • The Firm

    The Firm 1993

    ★★ Watched by Caitlin 29 Nov 2020 1

    why was gene hackman so sexually unhinged in this

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 39

Review Tags

31
  • rabbit
  • raitlin
  • caitleste
  • nziff
  • caitlicia
  • jaitlin <3
  • caitlu
  • uni
  • with kristi <3
  • netflix film challenge
  • auckland french film festival
  • caithanna
  • caitleb
  • raitlicia
  • with tal!
  • caitlinda
  • caitmela
  • christmas
  • dakota johnson
  • disney film festival :')
  • doc edge international film festival
  • i would die for vivian and robin
  • raitlin rabbit
  • studio ghibli film festival
  • truly a momentous occasion because...
  • w chloe
  • w kev
  • with caleb and jaime
  • with kg
  • with mia and kyle! <3
  • with rebekah
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro