calamityhey has logged 41 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Lakeview Terrace

Lakeview Terrace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Detective

Detective

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dr. T & the Women

Dr. T & the Women

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
David Crosby: Remember My Name

David Crosby: Remember My Name

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Intruder

The Intruder

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Our Time

Our Time

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Max My Love

Max My Love

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Anima

Anima

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Yesterday

Yesterday

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Oh, Woe Is Me

Oh, Woe Is Me

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Terminal USA

Terminal USA

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Der Elvis

Der Elvis

1988
×
Read the review Edit this entry  
08
Brain Dead

Brain Dead

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fear City

Fear City

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
My Degeneration

My Degeneration

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Mommy Mommy Where's My Brain?

Mommy Mommy Where's My Brain?

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Li'l Debbie Snackwhore of New York City

Li'l Debbie Snackwhore of New York City

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Funeral

The Funeral

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry