calamityhey has logged 67 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kill The Umpire

Kill The Umpire

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
Read the review Edit this entry  
30
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Turning

The Turning

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Deadly Affair

The Deadly Affair

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Waiting to Exhale

Waiting to Exhale

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arkansas

Arkansas

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Notes on an American Film Director at Work

Notes on an American Film Director at Work

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Art School Confidential

Art School Confidential

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mississippi Mermaid

Mississippi Mermaid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Night

Big Night

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seberg

Seberg

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pulling Up Roots

Pulling Up Roots

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
We Were Hardly More Than Children

We Were Hardly More Than Children

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Think Like a Man

Think Like a Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Liberte

Liberte

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fourteen

Fourteen

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Another 48 Hrs.

Another 48 Hrs.

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Southerner

The Southerner

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Safe

Safe

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lodge

The Lodge

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Strawberry Blonde

The Strawberry Blonde

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Capone

Capone

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Yeast

Yeast

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Solaris

Solaris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hospital

Hospital

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Gigi

Gigi

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Full Moon High

Full Moon High

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Reluctant Dragon

The Reluctant Dragon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry