calamityhey has logged 398 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
Salve

Salve

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Bedtime Story

Bedtime Story

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fishs Eddy

Fishs Eddy

1978
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
After Dinner Science

After Dinner Science

1978
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Butterfly

The Butterfly

1976
×
★★★
Edit this entry  
27
The Upper Hand

The Upper Hand

1998
×
★★½
Edit this entry  
27
Sifted Evidence

Sifted Evidence

1982
×
★½
Edit this entry  
27
Noyes

Noyes

1976
×
★★★
Edit this entry  
27
Dance 9

Dance 9

1975
×
★★★
Edit this entry  
26
Saturn and Beyond

Saturn and Beyond

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Haruhara-san's Recorder

Haruhara-san's Recorder

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beatrix

Beatrix

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Invisible Mountain

The Invisible Mountain

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Outside Noise

Outside Noise

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taxidermize Me

Taxidermize Me

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Day in a Life

A Day in a Life

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Dim Valley

A Dim Valley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★½
Edit this entry  
16
Deception

Deception

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Body Heat

Body Heat

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Marx Can Wait

Marx Can Wait

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hapax Legomena IV: Travelling Matte

Hapax Legomena IV: Travelling Matte

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Keaton's Cops

Keaton's Cops

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chinese Firedrill

Chinese Firedrill

1968
×
★★★
Edit this entry  
13
Billabong

Billabong

1968
×
★★★
Edit this entry  
13
Later That Same Night

Later That Same Night

1970
×
★★★½
Edit this entry  
13
Desade

Desade

1963
×
★½
Edit this entry  
12
Smiley Face Killers

Smiley Face Killers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bruno Reidal: Confessions of A Murderer

Bruno Reidal: Confessions of A Murderer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Crusade

The Crusade

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Vestal Theatre

The Vestal Theatre

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
What the #$*! Do We (K)now!?

What the #$*! Do We (K)now!?

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Summertime

Summertime

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Honky Kong

Honky Kong

2021
×
½
Edit this entry  
06
No. 17: Mirror Animations

No. 17: Mirror Animations

1979
×
★★★
Edit this entry  
06
Irvington To New York

Irvington To New York

1972
×
★★½
Edit this entry  
06
Film Feedback

Film Feedback

1974
×
★★★½
Edit this entry  
06
Blossom-Gift/Favor

Blossom-Gift/Favor

1993
×
★★★
Edit this entry  
06
Dance 11

Dance 11

1975
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ecstatic Vessels

Ecstatic Vessels

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
Rose and Seymour at Home In Queens

Rose and Seymour at Home In Queens

1974
×
★★★½
Edit this entry  
06
30 Days: Speed Or Gravity

30 Days: Speed Or Gravity

1976
×
★★½
Edit this entry  
05
Happy Life

Happy Life

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★
Edit this entry