Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
More, More, More! How Do You Lycett? How Do You Lycett?

More, More, More! How Do You Lycett? How Do You Lycett?

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Benediction

Benediction

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Salaam Bombay!

Salaam Bombay!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mirch Masala

Mirch Masala

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Eddie Izzard: Wunderbar

Eddie Izzard: Wunderbar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kuch Kuch Hota Hai

Kuch Kuch Hota Hai

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kabhi Khushi Kabhie Gham

Kabhi Khushi Kabhie Gham

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's Not Silence

It's Not Silence

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hive

Hive

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Persuasion

Persuasion

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Caprice

Caprice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kuch Kuch Hota Hai

Kuch Kuch Hota Hai

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry