Sort by

Caleb has logged 39 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Predator

Predator

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kidnapped for Christ

Kidnapped for Christ

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nayakan

Nayakan

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Think I've Forgotten: Cambodia's Lost Rock and Roll

Don't Think I've Forgotten: Cambodia's Lost Rock and Roll

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
605 Adults 304 Children

605 Adults 304 Children

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
November

November

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Truth and Justice

Truth and Justice

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sugar

Sugar

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Playing Away

Playing Away

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cigarette

Cigarette

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Other Side of the Mirror: Bob Dylan Live at the Newport Folk Festival

The Other Side of the Mirror: Bob Dylan Live at the Newport Folk Festival

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry