• Man with a Movie Camera

    Man with a Movie Camera

    ★★★★★

    Stunningly inventive visual artist using a movie camera beautifully to make a sociologically interesting portrait of a few 1929 Soviet cities.

    You sure can do some neat stuff with a movie camera, some elbow grease and a can-do attitude, they must have thought back in ‘29. And they weren’t wrong.

    Pretty much every shot in this is iconic. I don’t mean that in the Andrei Rublev sense. Except maybe I do? If industrial society is the god/religion.

    It’s wild to…

  • All Quiet on the Western Front

    All Quiet on the Western Front

    ★★★½

    People often say that it’s impossible to make an anti-war movie, because you’ll always glorify it. I have rated some (attempted) anti-war movies 5 stars, but I wonder if the saying has some truth to it after watching this newest adaptation of this famously anti-war text. I mean, for sure, this movie shows that war is hell. Very powerfully. But I wonder if that’s not enough when people—the majority of people—have actually incorporated into their ideology the fact that war…

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★½

    Enjoyable! Not as much so as the first, though. And I think that explosion at least risked death or grievous bodily harm, which does somewhat change how people would have actually acted I think.

  • Wendell & Wild

    Wendell & Wild

    ★★★½

    Interesting, creative, entertaining movie, great values and vibes. There’s enough in this to be a whole tv series, would give more time for development and character arcs. But imagine a whole stop motion series - would take so long to make!

  • A Woman Under the Influence

    A Woman Under the Influence

    ★★★★★

    Gruelling, powerful, excellent.

    She’s neurodivergent right?
    And he is at least as unwell, but he’s a neurotypical white man, so it’s accepted.

  • Tomboy

    Tomboy

    ★★★½

    Sciamma is an amazing filmmaker, one of the best we have. and yet I don’t really know what to rate this movie. There’s a reading where it’s a TERF message. And honestly that’s probably the most coherent reading if we were just analysing it rationally on the level of what specifically happens and is said and done. But I feel like the vibes of it don’t really match that at all. But the stuff that is said and done is said and done. Especially how it ends. So… I don’t know.

  • More, More, More! How Do You Lycett? How Do You Lycett?

    More, More, More! How Do You Lycett? How Do You Lycett?

    ★★★½

    It’s pretty much just him talking about various funny stunts he’s done. But – he’s done some very clever and funny stunts! And he ties much of it together well with a good overall theme which has a life-affirming message despite its trolly origins.

    Things I found out when searching for this:
    1. Joe Lycett has a Letterboxd account.
    2. There are duplicate entries for this. I emailed them asking for them to be merged because im a good boy.

  • Ganja & Hess

    Ganja & Hess

    ★★★★

    A flawed classic, very intriguing, very artful, very secure in its casual refusal to follow standard narrative and explanatory structures. I imagine this would reward multiple viewings, especially if the multiple viewings are punctuated by reading a bunch of smart people identifying and analysing various thematic resonances.

  • The Exorcist

    The Exorcist

    ★★★★★

    There are so many layers to this, so many things that could be said (and probably have been said by Mark Kermode). I will just say: Masterpiece!

    Edit: ok I’ll say one more thing. Did anyone else assume that Karras and Dyer are in love and that the cop is also gay and that his fake movie invites (the one to Karras in the theatrical version and the other to Dyer in the deleted scene) are his way of propositioning them, which they both rebuff although he has correctly identified them as gay?

  • Interview with the Vampire

    Interview with the Vampire

    ★★★

    First up: this movie has some of the most uninteresting IMDB trivia I’ve ever seen.

    Anyway… this was ok I suppose. It was quite effective in its own way although i often didn’t really get characters’ motivations. It seemed a lot like super-serious Buffy flashbacks to the young Angel era. And ultimately I think everything this does well is also done by Buffy (admittedly in imitation of this/others I’m sure), while also being a lot more entertaining.

  • Rafiki

    Rafiki

    ★★★

    A nice wholesome movie about members of an underrepresented community and their real-seeming families and community.
    Not particularly well-acted or written, but I didn’t dislike it.

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    A movie like this, the only real question when rating it is: 4.5 or 5?
    So why when it first came out were critics giving it 2s left right and centre? I guess some things are not appreciated when they first arrive, like prophets are not appreciated in their home town. Contextual factors about what people did and didn’t want to see at the time blinded them to everything that’s great about it, and without that, there are things that…