Sort by

caleb has logged 46 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
8½

1963
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Following

Following

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Quay

Quay

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry