Sort by

Calin has logged 133 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Time

Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★½
Edit this entry  
16
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Asterix & Obelix: Mission Cleopatra

Asterix & Obelix: Mission Cleopatra

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
Casting By

Casting By

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Funny People

Funny People

2009
×
★½
Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★
Edit this entry  
16
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Circle

Circle

2015
×
★½
Edit this entry  
28
Icarus

Icarus

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Edit this entry  
25
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★
Edit this entry  
21
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
★½
Edit this entry  
26
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★
Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Two Catalonias

Two Catalonias

2018
×
★½
Edit this entry  
03
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★½
Edit this entry  
01
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Serenity

Serenity

2019
×
Edit this entry  
27
The Trials of Muhammad Ali

The Trials of Muhammad Ali

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Guest

The Guest

2014
×
★★
Edit this entry