callie has logged 82 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Same Time, Next Christmas

Same Time, Next Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Egomaniac

Egomaniac

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Maqbool

Maqbool

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Maqbool

Maqbool

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Naina

Naina

2005
×
★★½
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Royally Ever After

Royally Ever After

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Samantha: An American Girl Holiday

Samantha: An American Girl Holiday

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
Felicity: An American Girl Adventure

Felicity: An American Girl Adventure

2005
×
Read the review Edit this entry  
19
After

After

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hamlet

Hamlet

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★★
Edit this entry  
18
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Swiped

Swiped

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Edit this entry