• Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    ★★★½

    This was unapologetically an out-and-proud B-movie from start to finish, and honestly that's kinda what Resident Evil needs. It's a bit rough around the edges, and I wouldn't have my Resi movie any other way.

  • Shepherd

    Shepherd

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    NEW RULE FOR WRITERS: if the twist of your new horror film is that the main character has been dead / in limbo / in purgatory / in hell / etc. etc. all along, you owe me a drink. Even better, you owe me a more original twist.

    Some gorgeous visuals and uncomfortable atmosphere, and really effective to begin with, but eventually it just left me feeling miserable and unfulfilled. I would have far preferred to just re-watch The Lighthouse.

  • V/H/S/94

    V/H/S/94

    ★★★★★

    Raatma is praxis.

  • V/H/S: Viral

    V/H/S: Viral

    ★★★★

    Thoughts on individual segments as follows:

    Wraparound: Vicious Circles (dir. Marcel Sarmiento) ⭐⭐⭐1/2
    Gives this film a distinctly different feel to the first two - whilst still being very much a successor. Sure, it's confusing, chaotic, and not all of the wild loose ends are tied back up... but the massive scale of its implications still gets through. Also, it answers my question of how a VHS can go 'viral'! And I'm not talking about the tape getting vinegar syndrome.…

  • V/H/S/2

    V/H/S/2

    ★★★½

    Thoughts on individual segments as follows:

    Wraparound: Tape 49 (dir. Simon Barrett) ⭐⭐⭐1/2
    Finally! A good wrap-around! And it's... actually quite creepy? Properly delves into the "forbidden analogue media" angle that this entire series is about. Suggests more than it shows.

    Phase I Clinical Trials (dir. Adam Wingard) ⭐⭐⭐⭐
    Dude sees dead people! For every miss Adam Wingard puts out, there's always a hit - and this is the hit that follows his wrap-around from the previous film. Tons of…

  • V/H/S

    V/H/S

    ★★★★

    Realising weirdly upon rewatch that I think that the closing "10/31/98" segment by Radio Silence might be my favourite of the lot - even alongside the brilliant "Amateur Night" by David Bruckner. All of the segments are fantastically weird and wonderful, and are equal parts uncomfortable, grisly, and deeply fun. Shame about the wrap-around, which is still equal parts boring and abrasive. This film is like getting the perfect haul of trick-or-treat candy, but instead of a bucket, you went…

  • Peeping Tom

    Peeping Tom

    ★★★★★

    Maybe I shouldn't have watched this for the first time whilst drunk off my ass. So good that the vibes cut through my hazy alcohol-addled brain.

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★½

    Look, I get you don't like Gozer, but can you please not misgender them, guys? Thanks.

  • The Mutilator

    The Mutilator

    ★★★★

    My third time watching this charming slice of 80s slasher trash! Well, uh sort of. I watched the Arrow "Live Watch-Along" version, which is more 'eventful' than your average live commentary.

    Sure, it's not the ideal way to watch the movie for the first time, as the film is frequently interrupted or drowned out, and it doesn't really have too much to offer in terms of live commentary, but it's a very fun ride nonetheless! It's great to see all…

  • Eternals

    Eternals

    ★★★½

    Definitely enjoyable, and has its moments - though, by the end, the whole affair does end up lacking weight.

  • So Vam

    So Vam

    ★★★

    Watched via private screener. It has its major flaws, sure... but I cannot stress enough how extraordinary it is that this film exists. The fact that this is a movie made by a trans girl, at 17 YEARS OLD no less, that features unapologetically queer aesthetics, and features awesome positive LGBTQ+ rep, is enough to instantly get me to bat for this. It was a wonderful experience seeing the faces of people like me getting to live it up on-screen and just have an absolute blast. Ayesha Erotica song in the credits, too!

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    It somehow took until now for me to realise that Dune has profoundly transmasculine vibes. I will elaborate, provided that you pay me for my time and services.

    I like this one just as much as I like the David Lynch version - and I totally ADORE the David Lynch version.