Sort by

Paul has logged 262 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Kingdom

The Kingdom

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Path to War

Path to War

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Science of Interstellar

The Science of Interstellar

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Baraka: A Closer Look

Baraka: A Closer Look

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Devil

Devil

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Perfect Getaway

A Perfect Getaway

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Quarantine

Quarantine

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Earth Dies Screaming

The Earth Dies Screaming

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Next Gen

Next Gen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry