Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Honest Candidate

Honest Candidate

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Better Days

Better Days

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aswang

Aswang

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Thousand Cuts

A Thousand Cuts

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Please Stop Talking

Please Stop Talking

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edward

Edward

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry