• The Sound of Music

    ★★★★

  • An Autumn Afternoon

    ★★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★½

  • A Woman Is a Woman

    ★★★

  • The Apartment

    ★★★★

  • Good Morning

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★

  • The Band Concert

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★