• Ernest & Celestine

    Ernest & Celestine

    ★★★½

    Warms my heart...

    The animation's pretty and nostalgic.

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    Two things I greatly realized after watching this film:
    One, I'm getting older. Two, I need help.

    Soul was as expected brilliant. The twist I did not expect to happen, did happen in the most humanistic way possible. Decisions and Life combined are really funny things.


    I just want to say, I hope everything's alright with Pixar these past few years. They've been producing a lot of existential films lately.

    I am for sure, not okay.

  • Space Sweepers

    Space Sweepers

    ★★★½

    Novel, gutsy, & pioneer in the world of Korean Space Sci-fi genre.

    Fans of Descendants of the Sun, Mr. Sunshine, A Werewolf Boy, and The Handmaiden, unite!! Hear, Hear...

    It wouldn't hurt to say that it has the same vibe as watching Marvel's Guardians of the Galaxy, but with the trademark of a quintessential South Korean film. Meaning, it has the recipe of being warm and humorous at the same time.

    I'm not gonna lie, it was a bit of tearjerker too.
    A ride worthy of investment. Looking forward to the future of South Korea's venture into this kind of variety.

  • Honest Candidate

    Honest Candidate

    ★★★½

    Never thought I'd laugh this hard...pandemic's hitting up my depression and anxiety.

    I miss Letterboxd.

    Late Review:

    As they say, only bad people goes to politics. Though, I have to contest the stance of good people. What about them? In my opinion, they either grow in servitude or become evil themselves in the process. But here's the truth, good or bad, every body lies.

    So imagine how hilarious the premise of this movie when a notorious manipulator became the honest…

  • Better Days

    Better Days

    ★★★★★

    This was our playground.

    As someone who personally experienced being bullied, this speaks to me in a whole new level.

    Zhou Dongyu was amazing in Us And Them. No wonder she earnerd the title of being one of the four dan of post 90s generation. They both nailed their roles. I'm looking forward to their future projects.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★

    The colors, the weather, the genre, and Oscar Isaac?

    Hang me...

    Apart from depression, I got this burgeoning feeling of doom.

    Fare thee well.

  • Amadeus

    Amadeus

    ★★★★★

    Sublime!

    Literally, music in my ears. I know nothing about Mozart apart from his music. I remember studying while listening to his works. A hundred times I enamored the greatness of a man who can compose such things. And again, I was abashed to see how hilarious he was, naughty, and ingenious. A ride of happiness and sadness. What did I expect? He was a prodigy and still a legend. And lastly, Salieri, a genius and a madman of music.…

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★★

    Godfather is the quintessential film of all time, the root of all things a real mafia would hate, and the one who offers I would never refuse to take.

  • The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II

    ★★★★½

    Cue Godfather Theme...

    You have become the very thing you swore to destroy.

    I know it's from a different movie!

    You know what, thank heavens that they've sticked with Al Pacino as Michael Corleone because I would have never guess who else could nail this part better than him.

    I hope I won't be crucified for this, but I like the first movie better. I don't know why. My theory is that maybe I've rooted Michael so much that I don't like what become of him. He made himself so unlikeable that I know it's the whole point of this film.

  • Being John Malkovich

    Being John Malkovich

    ★★★★½

    This is so messed up and it's so odd that I like it.

    Good thing I watched this during day light so I know there's a little chance of me dreaming of becoming John Malkovich.

    But honestly, I was staggered by the characters's immense insanity of human desire. Imagine how tortuous a person can alter into when all the impulsiveness abandons the reality of life.

  • Witness for the Prosecution

    Witness for the Prosecution

    ★★★★

    I would have read the book if I have the capacity to digest everything right now...well, I'm not disapointed. I have enjoyed this film more than I expected.

    What intrigues me is the consideration notice at the end not to spoil after watching the movie. I like how they did it in the 50s.

  • Onward

    Onward

    ★★★★

    Have you ever had an experience where you end up watching the kind of life you are currently having right now? Well to be honest, I usually bask in misery, but its kinda whimsical when Someone up there aligns it for you.

    I never really thought that I'd enjoy this film. I know I've been craving a lot of hearty laugh ever since bingeing tons of police and crime procedurals these past few weeks, which ain't helpful by the way…