Callum has logged 41 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry