Sort by

Cal has logged 292 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★
Edit this entry  
16
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Titanic

Titanic

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
11
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★½
Edit this entry  
11
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★½
Edit this entry  
25
Child's Play

Child's Play

2019
×
½
Edit this entry  
23
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Batman

Batman

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fist Fight

Fist Fight

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fractured

Fractured

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mo Gilligan: Momentum

Mo Gilligan: Momentum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry