Sort by

Cal has logged 35 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
29
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★
Edit this entry  
26
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
My Favourite Memory

My Favourite Memory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Ham: Caught in a Ham

Spider-Ham: Caught in a Ham

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Aliens

Aliens

1986
×
★★½
Edit this entry  
11
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★½
Edit this entry  
09
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Endless

Endless

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★
Edit this entry  
02
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry