Callum has logged 155 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Comet

Comet

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
10
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
'71

'71

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wedding Ringer

The Wedding Ringer

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Monsters

Monsters

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Next Goal Wins

Next Goal Wins

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry