RSS feed for Amanda
  • Eric Andre: Legalize Everything

  • Middleditch & Schwartz

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • Horse Girl

  • Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Mike Birbiglia: The New One

  • Seth Meyers: Lobby Baby

  • Jenny Slate: Stage Fright

  • The Irishman

  • Unbelievable

  • Knives Out

  • Pure

    ★★★

  • The Laundromat

    ★½

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Good Omens

  • Parasite

  • Trixie Mattel: Moving Parts

    ★★★

  • Avengers: Endgame

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • The Perfect Date

  • I Am the Night

  • Velvet Buzzsaw

  • Ghosts of Sugar Land

  • I Am Mother

  • Ask Dr. Ruth

  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

  • Fyre

  • Surviving R. Kelly

  • Dumplin'

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Importance of Being Earnest

  • The Haunting

  • Bad Times at the El Royale

  • We Have Always Lived in the Castle

  • Apostle

  • Maniac

  • Sierra Burgess Is a Loser

  • The Wedding Singer's Daughter

  • Suspiria

  • The Favourite

  • A Simple Favor

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★½

  • Demetri Martin: The Overthinker

  • Crazy Rich Asians

  • Mission: Impossible - Fallout

  • Hannah Gadsby: Nanette

  • Ocean's Eight

  • Terminal

    ★★½

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Lady Windermere's Fan

  • Wild Wild Country

    ★★½

  • Blockers

    ★★★

  • A Quiet Place

  • Papers, Please: The Short Film

    ★★½

  • Love, Simon

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Fred Armisen: Standup for Drummers

  • The Cloverfield Paradox

    ★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • Flower Boy: A Conversation

  • Hereditary

  • Colette

  • Sorry to Bother You

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Dave Chappelle: The Bird Revelation

  • Dave Chappelle: Equanimity