RSS feed for Amanda

Amanda has logged 81 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
Edit this entry  
11
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
Edit this entry  
02
The Rape of Recy Taylor

The Rape of Recy Taylor

2017
×
Edit this entry  
22
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
Edit this entry  
18
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
Edit this entry  
14
Total Recall

Total Recall

1990
×
Edit this entry  
13
School of Rock

School of Rock

2003
×
Edit this entry  
12
Best in Show

Best in Show

2000
×
Edit this entry  
12
Flower

Flower

2017
×
Edit this entry  
01
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
Read the review Edit this entry  
31
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
Edit this entry  
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Edit this entry  
17
Jodhaa Akbar

Jodhaa Akbar

2008
×
Edit this entry  
17
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Listen

Listen

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Edit this entry  
11
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
Tickled

Tickled

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
Edit this entry  
09
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Truth or Dare

Truth or Dare

1994
×
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
Edit this entry  
26
Demetri Martin: The Overthinker

Demetri Martin: The Overthinker

2018
×
Edit this entry  
26
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
Edit this entry  
25
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
Edit this entry  
25
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
Edit this entry  
22
RSC Live: The Two Gentlemen of Verona

RSC Live: The Two Gentlemen of Verona

2015
×
Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★
Edit this entry  
18
RSC Live: Julius Caesar

RSC Live: Julius Caesar

2017
×
Edit this entry  
17
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
RSC Live: Othello

RSC Live: Othello

2015
×
Edit this entry  
16
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Royal Shakespeare Company - Richard II

Royal Shakespeare Company - Richard II

2013
×
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
RSC Live: Cymbeline

RSC Live: Cymbeline

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
RSC Live: Love's Labour's Lost

RSC Live: Love's Labour's Lost

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
RSC Live: The Merchant of Venice

RSC Live: The Merchant of Venice

2015
×
Read the review Edit this entry