Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • India's Daughter

    ★★★½

  • Jurassic World

    ★★★

  • Minions

    ★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • Slumdog Millionaire

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon 2

    ★★★★★

  • Wild Tales

    ★★★★★

  • Poetry

    ★★★★★

  • Paperman

    ★★★★★

  • Ernest & Celestine

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 258 Films watched
  • 21.5 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Jobs

Mar 17

Most Watched

Inglourious Basterds

3 times

Harry Potter and the Goblet of Fire

twice

Nightcrawler

twice

John Mulaney: The Comeback Kid

twice

Kill Bill: Vol. 1

twice

Last Film

Joy

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
112 films
Comedy
109 films
Action
56 films
Adventure
55 films
Family
43 films
Thriller
42 films
Romance
36 films
Sci Fi
35 films
Fantasy
34 films
Animation
34 films
USA
225 films
UK
48 films
Germany
16 films
France
10 films
Australia
9 films
Canada
8 films
Spain
3 films
Brazil
3 films
South Korea
2 films
English
252 films
French
36 films
German
15 films
Spanish
15 films
Italian
8 films
Russian
7 films
Chinese
5 films
Japanese
5 films
Hindi
4 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 456

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Amanda’s most liked review

Born Into Brothels

★★★½

This movie simultaneously makes you feel warm and fuzzy and incredibly sad at the same time.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Minions
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Honor Diaries
Average weighted rating:

3.5

Films Amanda watched in 2015

  • Joy
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Tangerine
  • The Iron Lady
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • The Polar Express
  • Star Wars
  • Nightcrawler
  • Bridesmaids
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Dangerous Beauty
  • Precious
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • Les Misérables
  • Inglourious Basterds
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Mother of George
  • India's Daughter
  • Life of Pi
  • In Bruges
  • Trevor Noah: African American
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Pride and Prejudice
  • The Last Emperor
  • Kingsman: The Secret Service
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Usual Suspects
  • Room 237
  • Feast
  • Get a Horse!
  • Paperman
  • Tangled Ever After
  • The Ballad of Nessie
  • Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa
  • Tick Tock Tale
  • How to Hook Up Your Home Theater
  • The Little Matchgirl
  • Lorenzo
  • John Henry
  • Fargo
  • Monsters University
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • A Dangerous Method
  • Now You See Me
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Wet Hot American Summer
  • What We Do in the Shadows
  • X-Men: First Class
  • Wild Tales
  • Ex Machina
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Kung Fu Panda
  • It Follows
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Pacific Rim
  • Inglourious Basterds
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Drop Box
  • Minority Report
  • Jonestown: Paradise Lost
  • A Trip to the Moon
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Celeste & Jesse Forever
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Sapphires
  • Gideon's Army
  • Mean Girls
  • Step Brothers
  • Big Daddy
  • Cast Away
  • The Big Lebowski
  • The Imposter
  • How to Train Your Dragon 2
  • Hysteria
  • Short Term 12
  • Brokeback Mountain
  • Chelsea Peretti: One of the Greats
  • Big Hero 6
  • Night at the Museum: Secret of the Tomb
  • Babe
  • The Sapphires
  • Poetry
  • Demetri Martin: Live (At The Time)
  • Mad Max: Fury Road
  • Children of Men
  • Rush
  • Prisoners
  • The Shawshank Redemption
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Bridget Jones's Diary
  • Superbad
  • Zodiac
  • The Shining
  • Sita Sings the Blues
  • The Dark Knight
  • The Dark Knight Rises
  • Shaun of the Dead
  • Fight Club
  • Guardians of the Galaxy
  • The Lego Movie
  • Marie Antoinette
  • Showrunners: The Art of Running a TV Show
  • Moneyball
  • The Prestige
  • The Apartment
  • Moonrise Kingdom
  • Midnight in Paris
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Book of Life
  • Drive
  • High School Musical
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • The Tree of Life
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Obvious Child
  • Frances Ha
  • Nightcrawler
  • Antz
  • The Boxtrolls
  • V for Vendetta
  • Enchanted
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Book of Life
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Samsara
  • Iron Man 3
  • Pacific Rim
  • The World's End
  • 21 Jump Street
  • Office Space
  • The Maze Runner
  • X-Men: First Class
  • Born Into Brothels
  • Belle
  • Gone Girl
  • We're the Millers
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • The Loft
  • High Fidelity
  • Driving Miss Daisy
  • Léon: The Professional
  • Eugene Mirman: Vegan on His Way to the Complain Store
  • A Single Man
  • The Improv: 50 Years Behind the Brick Wall
  • Domésticas
  • Over the Garden Wall
  • Into the Abyss
  • Penguins of Madagascar
  • In a World...
  • The Virgin Suicides
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Django Unchained
  • The Queen of Versailles
  • Bernie
  • Spy
  • Mommie Dearest
  • Interstellar
  • Shakespeare in Love
  • The Prize Winner of Defiance, Ohio
  • Avengers: Age of Ultron
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Butterfly Effect
  • Kingsman: The Secret Service
  • Inception
  • Despicable Me 2
  • Mary and Max
  • Planes, Trains and Automobiles
  • The Terminal
  • Advantageous
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Pride & Prejudice
  • Winnie the Pooh
  • Minions
  • Mrs. Doubtfire
  • My Big Fat Greek Wedding
  • Catch Me If You Can
  • Ghostbusters
  • 10 Things I Hate About You
  • Rear Window
  • Pitch Perfect
  • Inglourious Basterds
  • Donnie Darko
  • Sense and Sensibility
  • Shutter Island
  • Pulp Fiction
  • The Terminator
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Inside Out
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • The Prestige
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Jurassic World
  • Matilda
  • Warm Bodies
  • Mad Max 2
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Sherlock Holmes

See all 258

World Map

Highly rated films Amanda is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Room
  • Ivy
  • Masaan

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more