Highest rated films

  • The Big Sick

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Moana

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★½

  • The Princess Bride

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Shrek 2

    ★★★★

  • Bring It On

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★½

  • Zodiac

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 77 Films watched
  • 6.4 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Inner Workings

Jan 7

Most Watched

Moana

twice

Inner Workings

twice

Last Film

The Young Victoria

Dec 13

Genres, Countries & Languages

Comedy
33 films
Drama
32 films
Adventure
13 films
Thriller
13 films
Romance
12 films
Family
11 films
Animation
10 films
Documentary
9 films
Fantasy
8 films
Horror
8 films
USA
65 films
UK
11 films
Canada
6 films
Australia
4 films
Germany
3 films
Greece
1 film
Japan
1 film
Nigeria
1 film
Norway
1 film
English
72 films
French
8 films
German
6 films
Russian
4 films
Portuguese
3 films
Italian
2 films
Swedish
2 films
Spanish
1 film
Chinese
1 film
Urdu
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 24 Added 441

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Amanda’s most liked review

Fan Girl

it might be due to the fact that I watched this at 2am, but this movie made no damn sense

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Fan Girl
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Me + Her

Films Amanda watched in 2017

  • The Young Victoria
  • Alias Grace
  • The Big Sick
  • The Princess Diaries
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • The Princess Bride
  • The Mighty Ducks
  • The Incredibles
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Babysitter
  • Gone Baby Gone
  • Inglourious Basterds
  • Gerald's Game
  • Nightcrawler
  • The Secret Life of Pets
  • Beauty and the Beast
  • Grease
  • Berlin Syndrome
  • My Scientology Movie
  • Split
  • La La Land
  • Arrival
  • Aliens
  • Source Code
  • My Mom is a Character: The Film
  • What We Do in the Shadows
  • The Fly
  • American Hustle
  • Fantastic Mr. Fox
  • Rushmore
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Up in the Air
  • Fight Club
  • (500) Days of Summer
  • Black Swan
  • A Man Called Ove
  • The Nice Guys
  • Zodiac
  • Hidden Figures
  • Bring It On
  • Edward Scissorhands
  • Shrek 2
  • Django Unchained
  • Casting JonBenet
  • Amélie
  • The Interview
  • Ruby Ridge
  • Dry
  • Newtown
  • Felipe Neto: My Life Makes No Sense
  • The Bad Kids
  • Tower
  • Moonlight
  • The Most Hated Woman in America
  • This Is Spinal Tap
  • Who Killed Lindbergh's Baby?
  • Shenandoah
  • Growing Up Coy
  • Fan Girl
  • Spotlight
  • Mike Birbiglia: What I Should Have Said Was Nothing
  • Mike Birbiglia: Thank God for Jokes
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Sausage Party
  • The Big Short
  • Me + Her
  • Moana
  • Inner Workings
  • Knowing
  • Barton Fink
  • The Imitation Game
  • Jaws
  • Dogtooth
  • Captain America: Civil War
  • Boogie Nights
  • Moana
  • Inner Workings

World Map

Highly rated films Amanda is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • Paddington 2
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more