Highest rated films

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Blockers

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★★

  • The Second Mother

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • Sing Street

    ★★★★½

  • Barren Lives

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★★

  • Hour of the Star

    ★★★★

  • Bye Bye Brazil

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 101 Films watched
  • 8.4 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: Hang the DJ

Jan 4

Most Watched

The Second Mother

twice

Hereditary

twice

City of God

twice

Coco

twice

Last Film

The Haunting

Nov 19

Genres, Countries & Languages

Drama
54 films
Comedy
38 films
Romance
15 films
Thriller
15 films
Action
15 films
Adventure
14 films
Sci Fi
13 films
Crime
13 films
Mystery
12 films
Documentary
11 films
USA
70 films
Brazil
16 films
UK
16 films
France
4 films
Germany
2 films
India
1 film
Argentina
1 film
Italy
1 film
Mexico
1 film
English
83 films
Portuguese
17 films
French
8 films
Spanish
6 films
Russian
3 films
Xhosa
2 films
German
2 films
Italian
2 films
Korean
2 films
Turkish
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 45 Added 376

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Amanda’s most liked review

Eighth Grade

★★★★★

mr bonard burnham did that

More reviews

Amanda’s most liked list

short films

*only self-contained stories will be included
*alphabetical order
*less than 30 minutes
*links in the notes where available

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Central Station
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Abduction
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Desperate Crossing: The Untold Story of the Mayflower

Films Amanda watched in 2018

  • The Haunting
  • The Princess Diaries
  • A Simple Favor
  • Crazy Rich Asians
  • Daily Beauty Rituals
  • John Mulaney: New in Town
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Interview with the Vampire
  • The Silent Child
  • The Second Mother
  • Eighth Grade
  • Hereditary
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Ocean's Eight
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Hidden Figures
  • Ride
  • City of God
  • Killing Us Softly 3: Advertising's Image of Women
  • Still Killing Us Softly: Advertising's Image of Women
  • Killing Us Softly: Advertising's Image of Women
  • The Namesake
  • 4th Man Out
  • Killing Us Softly 4: Advertising's Image Of Women
  • Cesar Chavez
  • Dope
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Red Shoes
  • Some Like It Hot
  • The Maltese Falcon
  • Welcome to Me
  • Zootopia
  • Murder on the Orient Express
  • Papers, Please: The Short Film
  • Coco
  • Hereditary
  • The White Queen
  • Thelma
  • Gaga: Five Foot Two
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Love, Simon
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Michelle Wolf: Nice Lady
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Okja
  • Black Panther
  • Avengers: Infinity War
  • Annihilation
  • The Shape of Water
  • Australian Psycho
  • Barren Lives
  • The Informant!
  • The Second Mother
  • Dunkirk
  • Spider-Man: Homecoming
  • The House of Sand
  • Blockers
  • Central Station
  • Hot Fuzz
  • Me, You, Them
  • The Disaster Artist
  • Bring It On
  • Hairspray
  • Hour of the Star
  • 22 Jump Street
  • Moonlight
  • Baby Driver
  • Abduction
  • Call Me by Your Name
  • Escape
  • Lady Bird
  • Elite Squad
  • High School Musical 2
  • I, Tonya
  • Get Out
  • City of God
  • Coco
  • Captains of the Sands
  • Death of the Firstborn Egyptians
  • The Boss Baby
  • The Cloverfield Paradox
  • Camp Rock 2: The Final Jam
  • Thor: Ragnarok
  • Pixote
  • Sing Street
  • The Florida Project
  • What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires
  • The Belko Experiment
  • Bye Bye Brazil
  • Madame Bovary
  • Camp Rock
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Iracema, Uma Transa Amazônica
  • Hercules
  • Desperate Crossing: The Untold Story of the Mayflower
  • How Tasty Was My Little Frenchman
  • The Foreign Eye
  • Black Mirror: Metalhead
  • Black Mirror: Crocodile
  • Black Mirror: Black Museum
  • Black Mirror: Hang the DJ

World Map

Highly rated films Amanda is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Burn the Stage: The Movie
  • The Shivering Truth
  • An Elephant Sitting Still

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more