Highest rated films

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • The Exorcist III

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Christine

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • The Neon Demon

    ★★★

  • The Descent

    ★★★

  • Rachel Getting Married

    ★★★

  • Trixie Mattel: Moving Parts

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 81 Films watched
  • 10.1 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Mortified Nation

Jan 19

Last Film

Auntie Edna

Aug 11

Genres, Countries & Languages

Drama
28 films
Comedy
23 films
Action
16 films
Adventure
15 films
Sci Fi
15 films
Horror
13 films
Mystery
12 films
Crime
12 films
Thriller
11 films
Documentary
7 films
USA
57 films
UK
16 films
France
4 films
Germany
2 films
Sweden
2 films
Denmark
2 films
India
1 film
Australia
1 film
English
78 films
Spanish
5 films
Italian
4 films
Chinese
3 films
French
3 films
German
3 films
Arabic
2 films
Korean
2 films
Latin
2 films
Urdu
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 29 Added 312

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Amanda’s most liked review

Amanda’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Sierra Burgess Is a Loser
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

RSC Live: Cymbeline

Films Amanda watched in 2020

  • Auntie Edna
  • Incredibles 2
  • The Rape of Recy Taylor
  • A Quiet Place
  • Knives Out
  • Sleepy Hollow
  • Starship Troopers
  • Total Recall
  • School of Rock
  • Best in Show
  • Flower
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Jodhaa Akbar
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • Listen
  • Oh, Hello on Broadway
  • Event Horizon
  • Tickled
  • Batman Begins
  • The Dark Knight
  • Truth or Dare
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Neon Demon
  • Toy Story 4
  • Parasite
  • Rosemary's Baby
  • Demetri Martin: The Overthinker
  • Abducted in Plain Sight
  • Escape from New York
  • The Exorcist III
  • Middleditch & Schwartz
  • RSC Live: The Two Gentlemen of Verona
  • Midsommar
  • My Friend Dahmer
  • The Descent
  • Lady Macbeth
  • RSC Live: Julius Caesar
  • Wild Wild Country
  • Trixie Mattel: Moving Parts
  • RSC Live: Othello
  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes
  • Royal Shakespeare Company - Richard II
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • RSC Live: Cymbeline
  • RSC Live: Love's Labour's Lost
  • Christine
  • RSC Live: The Merchant of Venice
  • Thor: Ragnarok
  • The Importance of Being Earnest
  • The Master
  • Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Wicker Man
  • Alice's Adventures in Wonderland (Royal Opera House)
  • The Evil Dead
  • Black Panther
  • The Goddess of Spring
  • Lady Windermere's Fan
  • The Fairy Queen
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Tremors
  • We Have Always Lived in the Castle
  • The Duchess
  • Mike Birbiglia: The New One
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • Horse Girl
  • Delicatessen
  • Lady Bird
  • WHAT DID JACK DO?
  • Catch Me If You Can
  • The Laundromat
  • Rachel Getting Married
  • Velvet Buzzsaw
  • Green Room
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • The Irishman
  • Mortified Nation

World Map

Highly rated films Amanda is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Chunky Shrapnel
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more