Sort by

Calvin has logged 342 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
30
Return of the Ewok

Return of the Ewok

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Operation Kid Brother

Operation Kid Brother

1967
×
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Your Christmas Or Mine?

Your Christmas Or Mine?

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Red Lights

Red Lights

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Living Desert

The Living Desert

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mr. Mouse Takes a Trip

Mr. Mouse Takes a Trip

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Yellow Balloon

The Yellow Balloon

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Taken

Taken

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ice Age: Continental Drift

Ice Age: Continental Drift

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry