Sort by

Calvin has logged 30 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Running with the Devil: The Wild World of John McAfee

Running with the Devil: The Wild World of John McAfee

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Valentine

Valentine

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Going Bye-Bye!

Going Bye-Bye!

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonfall

Moonfall

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Fourth Protocol

The Fourth Protocol

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Real Charlie Chaplin

The Real Charlie Chaplin

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alone

Alone

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Survivor

Survivor

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rogue Agent

Rogue Agent

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pardon Us

Pardon Us

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Help

The Help

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry