Sort by

Calvin has logged 522 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rudolph and Frosty's Christmas in July

Rudolph and Frosty's Christmas in July

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cats

Cats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry