Sort by

Calvin has logged 32 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Police Story

Police Story

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★½
Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Australia

Australia

2008
×
★
Read the review Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry