CalvinLaw has logged 60 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Worth

Worth

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Respect

Respect

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Really Love

Really Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hamlet from the Lunt-Fontanne Theatre

Hamlet from the Lunt-Fontanne Theatre

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fall of the Roman Empire

The Fall of the Roman Empire

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Language Lessons

Language Lessons

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Colony

A Colony

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Never on Sunday

Never on Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gorgeous

Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Something Useful

Something Useful

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Orphan

The Orphan

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Oslo

Oslo

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Women Reply

Women Reply

1975
×
Read the review Edit this entry  
15
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night in Paradise

Night in Paradise

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Unseen River

The Unseen River

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beckett

Beckett

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Toomelah

Toomelah

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marseille

Marseille

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bélier Family

The Bélier Family

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Haircut

Haircut

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Air Conditioner

Air Conditioner

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Silent War

The Silent War

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
All Is Forgiven

All Is Forgiven

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vivo

Vivo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Confidentially Yours

Confidentially Yours

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry