Sort by

CalvinLaw has logged 57 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
End of Summer

End of Summer

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monsters and Men

Monsters and Men

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Never Forever

Never Forever

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
Read the review Edit this entry  
19
Maelström

Maelström

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blow Job

Blow Job

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Otik

Little Otik

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Skippy

Skippy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Out of Sync

Out of Sync

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Girlfight

Girlfight

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Madame's Cravings

Madame's Cravings

1907
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Capture of Roma

The Capture of Roma

1905
×
Read the review Edit this entry  
11
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wildland

Wildland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hamlet

Hamlet

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Yards

The Yards

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Gay Shoe Clerk

The Gay Shoe Clerk

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sea

The Sea

1895
×
Edit this entry  
06
Cordeliers' Square in Lyon

Cordeliers' Square in Lyon

1895
×
Edit this entry  
06
Jumping the Blanket

Jumping the Blanket

1895
×
Edit this entry  
06
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
Edit this entry  
06
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
06
The Blacksmiths

The Blacksmiths

1895
×
Edit this entry  
06
The Photographical Congress Arrives in Lyon

The Photographical Congress Arrives in Lyon

1895
×
Edit this entry  
06
Fishing for Goldfish

Fishing for Goldfish

1895
×
Edit this entry  
06
Horse Trick Riders

Horse Trick Riders

1895
×
Edit this entry  
06
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In a Better World

In a Better World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry