RSS feed for SomethingCoolIDK
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Sufjan Stevens: Carrie & Lowell Live

Sufjan Stevens: Carrie & Lowell Live

×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Am a Hero

I Am a Hero

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Young Guns

Young Guns

1988
×
★★½
Edit this entry  
11
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★½
Edit this entry  
11
No Tears for the Dead

No Tears for the Dead

2014
×
★★
Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Vampiyan Kids

Vampiyan Kids

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2009
×
★½
Edit this entry  
09
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tom Segura: Completely Normal

Tom Segura: Completely Normal

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
10/20/1984

10/20/1984

2017
×
Edit this entry  
21
07/27/1978

07/27/1978

2017
×
Edit this entry  
14
No Game No Life: Zero

No Game No Life: Zero

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Devilman: Crybaby

Devilman: Crybaby

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Yokohama Kaidashi Kikou: Quiet Country Cafe

Yokohama Kaidashi Kikou: Quiet Country Cafe

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tales of Vesperia: The First Strike

Tales of Vesperia: The First Strike

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★
Edit this entry  
11
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gayniggers from Outer Space

Gayniggers from Outer Space

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry