• Pieces

    Pieces

    ★★★★

    “Bastard! Bastard!….. Bastard!”

    A manic wielding a chainsaw slays a bunch of kids on a college campus. I forgot how good this was! The kills are so wild and so damn bloody, it’s absolutely hilarious at times, and it’s about as trashy and sleazy as a 80s slasher can get. It’s a hell of a good time. Pieces is one you need to see if you’re a fan of the genre!

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    ★★½

    Meh. Just looked like characters where acting in front of a green screen the entire time and the comedy just starts to feel so forced to me. But Pfeiffer and Majors were the best part. On the lower end of Marvel, not one I’d say you need to see asap. Probably wouldn’t recommend it but it’s Marvel, and if you’re a fan you’re gonna watch it anyways. Like me. We are all suckers.

  • Blood Diner

    Blood Diner

    ★★★★½

    Amazing.

    What a wacky film about two brothers who continue their uncles weird cult ritual to summon the Goddess Sheetar. You have crazy gore, a talking brain, bad but good? performances, and some absolutely hilarious shenanigans go down. I mean, honestly, for the love of Sheetar you need to see this!

  • The Return of the Living Dead

    The Return of the Living Dead

    ★★★★★

    Do you wanna party? It’s party time.

    This film has such a great soundtrack. Really the whole thing is a complete banger. Watch it.

  • The Day of the Beast

    The Day of the Beast

    ★★★★

    Heavy!

    A great dark comedy about a Priest who thinks he’s cracked the code, and has figured out that the Apocalypse and birth of the anti-christ are right around the corner and he must stop it along with the help from a Italian TV show host and a guy who loves heavy metal! How wonderful. The film is great - the comedy and horror both mix well and the story is engaging. Also it’s totally a Christmas horror. Highly recommend. Watched it on ScreamBox, but I think it’s on Tubi for free!

  • Clueless

    Clueless

    ★★★★½

    “You’re a virgin who can’t drive” had me rolling. Absolutely hilarious. This is such a great movie. Silverstone and Murphy just absolutely crush it, and the rest of the cast is wonderful as well. It’s one you gotta see!

  • Random Acts of Violence

    Random Acts of Violence

    ★★

    Brewster is great and Williams is okay, and the kills are unrelentless and mean as hell. The rest is meh. I didn’t think the story was particularly clever even though it really thought it was, and the ending was so disappointing that it ends on a sour note that really doesn’t help the films case.

    Plenty other awesome films on Shudder to check out instead of this, so I wouldn’t recommend. But it’s a bloody and brutal slasher and that’s all some people need, so if that interest you, then yeah, sure.

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★

    Woah. Bizarre. I’d be lying if I said I’m not a bit confused, but boy, the film was an experience and overall wonderful. I need to check out more Lynch. I’ve seen Eraserhead (and didn’t particularly love it) and the first season of Twin Peaks (which I thought was awesome) and this felt much more in akin to Twin Peaks, which I prefer. This was great though. Like mentioned before it’s certainly an experience. I recommend.

  • Children of the Corn

    Children of the Corn

    “Nothing ever dies in the corn.” - kids

    When you see the little cgi corn monster hands reach out and comfort Eden.. lmfao. This was bad and for goodness sakes who’s decision was it to let that child wear that god awful red wig?!

  • Village of the Damned

    Village of the Damned

    ★★½

    Superman vs Evil Children?! Meh.

    It was entertaining enough for a one time watch, but overall I found it kinda of underwhelming. The campiness helped it not be a complete snoozefest and it was fun seeing Reeve, Alley, and Hamill in their roles. But it’s definitely the weakest Carpenter flick I’ve seen. Very light recommendation.

  • Dawn of the Dead

    Dawn of the Dead

    ★★★½

    The last like 35-40 minutes of this film is so good. Epic, bloody and just all out in your face action-packed. Everything before that is what holds this film back for me. What they decided to do with the mall story, the baby subplot, and some of the characters are all just kind of meh to me. I don’t hate it, it’s just weaker in comparison to the epic later half. I think the fast zombies has its strengths snd…

  • Dawn of the Dead

    Dawn of the Dead

    ★★★★½

    *Watched the Theatrical Version

    So good. Romero does such a great job at building this world you’re able to connect with it so easily. There is a reason it’s labeled a classic. It’s one you have to see!