Sort by

Cameron has logged 314 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Education

Education

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Locke

Locke

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Run

Run

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pinky

Pinky

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Pi

Pi

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bullets or Ballots

Bullets or Ballots

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry