Cameron has logged 56 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
He Loves Me… He Loves Me Not

He Loves Me… He Loves Me Not

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Us

Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
09
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Daniel Sloss: Live Shows

Daniel Sloss: Live Shows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★
Edit this entry  
06
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Queen

The Queen

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★½
Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry