• The Big Short

    The Big Short

    ★★★★

    I still don't really get it but now I'm even madder at capitalism

  • Crimson Peak

    Crimson Peak

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    the incest was it's downfall

  • The Love Witch

    The Love Witch

    ★½

    The 60s aesthetic was the only redeeming factor

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★

    I mean the cast was great

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★★

    Living vicariously through Celine and Jessie for an hour and a half gave me all the serotonin I'm gonna need for the next month

  • Chicago

    Chicago

    ★★★★½

    God i'm gay

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★

    Fuck juror 10 on god

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★★

    DDL is a god among men

  • The Birdcage

    The Birdcage

    ★★★★

    Nathan Lane is a national treasure

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    This shit made me so anxious. I've never been so invested in a basketball game

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★½

    Jake gyllenhall perfected the creepy dude walk down to an art in this one. also the interrogation scene gave me norman bates vibes she-wouldn't-even-harm-a-fly vibes. terrifying

  • Maurice

    Maurice

    ★★★★½

    Dark academia, period drama, AND gay romance! What more could you want?