Sort by

sydney has logged 33 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
You're Next

You're Next

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Ninja: Shadow of a Tear

Ninja: Shadow of a Tear

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Un flic

Un flic

1972
×
★★½
Edit this entry  
24
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Edit this entry  
23
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sightseers

Sightseers

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Forbidden World

Forbidden World

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Honey, We Shrunk Ourselves

Honey, We Shrunk Ourselves

1997
×
Edit this entry  
03
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry