RSS feed for sydney

sydney has written 263 reviews for films rated ★★★★ .

  • Merata: How Mum Decolonised the Screen

    Merata: How Mum Decolonised the Screen

    ★★★★

    could have watched hours more of the archival footage...fascinating story about a powerful woman, beautiful meditation on cinema's personal and historical impact, new zealand history, what it's like to be a child of a radical, and what it's like to finally start to know your parent only after they're gone.

  • Andhadhun

    Andhadhun

    ★★★★

    "an eye for an eye leaves the whole world blind", but make it fashion...there's a late scene in a jazz club where a middle aged white lady is holding a glass of wine and staring at ayushmann khurrana while awkwardly swaying to the music with no sense of rhythm whatsoever - me!!

  • Don't Go Breaking My Heart 2

    Don't Go Breaking My Heart 2

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    NOOOOOOOOOOOOOO

  • Night Vision

    Night Vision

    ★★★★

    name a more iconic couple...i'll wait...

  • Pit Stop

    Pit Stop

    ★★★★

    alternate title "the winner" is so much better - turns it into a twilight zone episode about toxic masculinity that kicks your ass at the end.

  • Kaho Naa... Pyaar Hai

    Kaho Naa... Pyaar Hai

    ★★★★

    absolutely essential cinema for fans of hunks and extremely cursed 2000-era fashions

  • Oh Darling! Yeh Hai India!

    Oh Darling! Yeh Hai India!

    ★★★★

    the title and poster focus on the scattered moments of cheeky humor but this is a strange dream of a movie, all fog and echoes and statues coming to life and singing prostitutes and evil tattooed villains in mirrored science fiction lairs. with this & maya memsaab, even if his other movies are awful, i'm in love with ketan mehta

  • Kabhi Haan Kabhi Naa

    Kabhi Haan Kabhi Naa

    ★★★★

    SRK playing a hot pink harmonica on the beach while crying...

  • Pet Shop

    Pet Shop

    ★★★★

    mark rappaport should sue furby for stealing his creature design!!

  • Blood Theatre

    Blood Theatre

    ★★★★

    it's so interesting there's that quote "hell hath no fury like a woman scorned" and everyone is like, oh yeah! women be shopping! yet serial killers in slasher movies are always dudes who got rejected by ladies?? interesting!! anyway...this has crazy teens with crazy clothes and a great performance from my dream wife mary woronov and hallucination sequences and extremely weird gorman bechard-ish vibes and it makes no sense...the kind of movie that makes you thank god or whoever that some directors never got enough money to stifle their creativity and make something "decent". a classique!

  • Witch from Nepal

    Witch from Nepal

    ★★★★

    no idea what the hell this is but i love it

  • Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

    Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

    ★★★★

    decoteau got a couple slumber party massacre alumni and figured he may as well rip off a couple shots from it too, and then added in a ghoulie and a love story and a lot of hearing aid jokes. watch this and then watch three of the leads reunite in 1313: cougar cult!!