RSS feed for sydney

sydney has written 171 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Chaahat

    Chaahat

    ★★★★★

    pretty soon i am going to run out of new completely unhinged SRK action-romance-horror?-soap opera hybrids from the 90s and my life will be over

  • Trimurti

    Trimurti

    ★★★★★

    same 80s cannon energy as RAM JAANE but a much better director and story. the contrast between SRK's manic unhinged comedy/the grime and pain of everything around him, the mixture of wild folktale and stark reality, is an experience no amount of description can prepare you for - it's so bizarre you want to laugh, but the actors are good enough that you can't. even the plastic toy helicopter prop couldn't diminish the impact of the final 40 minutes. just completely, utterly, beautifully wild as hell.

  • Ram Jaane

    Ram Jaane

    ★★★★★

    ok it's not technically "good"..but how can i call an 80s golan-globus production (spiritually) with amazing songs and SRK wearing 26 different blazers with no shirt less than perfect

  • Main Hoon Na

    Main Hoon Na

    ★★★★★

    can't believe i wasted my whole 33 years of life on not watching this! felt like i was going to throw up literally the entire time because i loved it so much! if you don't like this movie you're dead to me!! <3

  • Om Shanti Om

    Om Shanti Om

    ★★★★★

    incredible that this tragic a premise could be so full of love and happiness..i have watched the dhoom taana scene a million times in the past week, and whenever i'm not watching it i'm thinking about how i wish i was.

  • Dil Se..

    Dil Se..

    ★★★★★

    if this was the only movie that existed i would be perfectly fine

  • The River Wild

    The River Wild

    ★★★★★

    very few people have ever been as beautiful as meryl in this movie

  • Crossing Delancey

    Crossing Delancey

    ★★★★★

    i was so upset that this movie ended i just let the dvd player start it over again

  • True Stories

    True Stories

    ★★★★★

    a true story about me and the true stories criterion release for film freak central.

  • Man on Fire

    Man on Fire

    ★★★★★

    john wick who??

  • The Watcher in the Woods

    The Watcher in the Woods

    ★★★★★

    they don't even make horror movies this good for adults anymore...

  • City on Fire

    City on Fire

    ★★★★★

    jesus what an ending. unfamiliar with the nuances of 1980s hong kong fashion so i'm not sure if he's supposed to look like a hipster or an idiot, but chow yun fat's outfits are absolutely out of this world!! nobody else who ever lived could make that dress shirt/bow tie/half-buttoned denim shirt/oversize jacket/corduroy pants/combat boots combo look that good