• Moxie

    ★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★

  • The Little Things

    ★★★

  • Let Them All Talk

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • The Undoing

    ★★★

  • The Queen's Gambit

  • I'm Your Woman

    ★★★★

  • American Murder: The Family Next Door

  • The Boys in the Band

    ★★★

  • Mangrove

    ★★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • The Broken Hearts Gallery

  • The Old Guard

    ★★★

  • The High Note

    ★★★½

  • The Lovebirds

    ★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Normal People

    ★★½

  • Uncorked

    ★★★½

  • Unorthodox

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • Little Fires Everywhere

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • Sylvie's Love

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • The Nest

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★½

  • Shirley

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Miss Juneteenth

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Time

    ★★★★★

  • Cuties

    ★★★

  • Bombshell

  • Little Women

    ★★★★½

  • Unbelievable

    ★★★★½

  • Tall Girl

  • Bad Education

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Dolemite Is My Name

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Rocks

    ★★★★

  • Lingua Franca

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • When They See Us

    ★★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Ma

  • Parasite

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Atlantics

    ★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★

  • Guava Island

    ★★

  • After

  • Booksmart

    ★★

  • Jezebel

  • Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

    ★★★½

  • Selah and the Spades

  • The Souvenir

  • Luce

  • One Child Nation

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    ★★★

  • Dumplin'

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★