Sort by

Cameron has logged 100 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Lava

Lava

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Project X

Project X

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★½
Edit this entry  
17
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bélier Family

The Bélier Family

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry