Sort by

Cameron has logged 58 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Edit this entry  
29
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
27
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Inferno

Inferno

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The House

The House

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Christine

Christine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Unfriended

Unfriended

2014
×
Read the review Edit this entry