In the Fade ★★★½


Fatih Akın’ın yazıp yönettiği, ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ kategorisinde Altın Küre kazanan “Paramparça” (Aus dem Nichts) Türk eşi Nuri ve altı yaşındaki oğlunu bombalı saldırıda kaybeden Katja’nın adalet arayışını anlatıyor.
Akın, filmini üç ayrı bölüme (‘Aile’, ‘Adalet’ ve ‘Deniz’ başlıkları altında) ayırıyor. İlk bölümde olayın ardından büyük şok yaşayan Katja’nın ölümü kabullenmesini ve hayattan kopmaya yaklaştığını görüyoruz. Yaşananları film boyunca Katja’nın bakış açısından izliyoruz. Katja’nın polis sorgusu filmin derdinin ne olacağına dair bilgiler sunuyor. Polisler, Katja’nın ölen eşi Nuri Şekerci’nin etnik kimliğine ve dini inancına dair ırkçı önyargılarla dolu sorular soruyor. Sorgu sahnelerinde Nuri Şekerci’nin uyuşturucu satmaktan dolayı hapise girip çıktığını öğreniyoruz. Nuri Şekerci, çoğunlukla Türklerin yaşadığı bir semtte muhasebe işleriyle uğraşıyor. Saldırının yaşandığı yerin bu özelliği olayın ırkçı bir saldırı olduğunu düşündürüyor. Polis ise bu ihtimali gözardı ediyor. Filmin en çarpıcı bölümlerinin olduğu mahkeme sahnesi de bu ırkçı önyargılarla geçiyor.
Savunma avukatı tüm argümanlarını Nuri Şekerci’nin geçmişi üzerinden üretiyor. Bu argümanlar mahkemeyi ikna etmeye yetiyor ve saldırganlar serbest kalıyor. Mahkeme sahnesinde saldırganların aynı zamanda Yunanistan’daki ırkçı Altın Şafak partisiyle ilişkili olduğunu görüyoruz. Filmde izlediğimiz bombalı saldırı 2004 yılında NSU (Nazionalsozialistischer Untergrund) örgütünün Köln’de yaptığı saldırıyı akıllara getiriyor. Paramparça’nın en büyük kozu Katja rolünü canlandıran Diane Kruger’ın harika oyunculuğu. Kruger, filmin duygusunun seyirciye geçmesinde büyük rol oynuyor. Saldırganların avukatlığını yapan Johannes Krisch’in oyunculuğuna bir parantez açmak gerek. Krisch mahkeme sahnelerinde çok iyi iş çıkarmış.
Filmin son bölümünde adalet konusunda hayal kırıklığına uğrayan Katja’nın kendi adaletini yaratma sürecini izliyoruz. Faillerin serbest bırakması Katja’da intikam duygusunu yoğunlaştırıyor. In The Fade adalet arayışıyla başlarken bireysel intikam finaliyle bitiyor. Katja, saldırganlarla birlikte kendisini de hayattan koparıyor.
In The Fade karamsar bir finale sahip olmasıyla eleştirilebilir ama derdini iyi anlatan bir film olarak izlenmeyi hak ediyor.