Three Billboards Outside Ebbing, Missouri ★★★★

2008 yılında çektiği In Bruges filmiyle tanınan Martin McDonagh’ın son filmi Three Billboards Outside Ebbing, Missouri özgün senaryosu ve güçlü karakterleriyle ön plana çıkıyor. Ebbing isimli hayali bir kasabada geçen film, kızının vahşice öldürülmesinden sonra adalet arayışına çıkan Mildred Hayes (Frances McDormand) karakterinin mücadelesine odaklanıyor. Mildred Hayes, üzerinden bir yıl geçmesine rağmen suçluların ortaya çıkmaması üzerine kızının öldürüldüğü yolun kenarındaki reklam panolarını kiralıyor. Panolara yazdığı yazılarla kasabanın sevilen polis şefi William Willoughby'u (Woody Harrelson) hedef alıyor. Polis şefi William Willoughby’ın kanser olması da Mildred Hayes’i suçlamalarından vazgeçmesine sebep olmuyor. Frances McDormand’ın canlandırdığı Mildred Hayes işçi tulumu ile dolaşan, hakkını aramak için her şeyi yapmaya hazır bir karakter. Adaletin sağlanması için kasabayı karşısına almaktan çekinmiyor.
Filmdeki polis karakterler üzerinden ırkçılık, homofobi, önyargı gibi konulara değiniliyor. Filmin en güçlü yanı senaryosu ve diyaloglarının yanında yönetmenin oluşturduğu atmosfer de seyirciyi içine çekiyor. Polis şefi Willoughby’ın mektuplarının okunduğu sahneler filmin dramatik yönünün en kuvvetli işlendiği bölümler. Willoughby intiharıyla birlikte filmdeki karakterlerin dönüşümüne şahit oluyoruz.
Martin McDonagh karakterleri ince ince işlemiş, özellikle ırkçı polis rolündeki Sam Rockwell’in dönüşümü filmin en iyi oyunculuk performanslarından birisi. Rockwell’in canlandırdığı Dixon karakteri iyiliğin ve kötülüğün en gerçekçi yansımalarını ortaya koyuyor. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri ile küçük bir Amerikan kasabası üzerinden toplumsal bir yüzleşme öyküsü izliyoruz.